Zdrowe odżywianie.

Jeśli zależy Ci na zdrowej i szczupłej sylwetce, to zdrowe odżywianie jest do tego niezbędne. To co się je w głównej mierze odpowiada za to jak wyglądamy. Ważne jest więc aby o to zadbać.

Zdrowe odżywianie niektórym może się kojarzyć z jedzeniem samych warzyw i owoców. Nie jest to jednak prawda. Można jeść prawie wszystko, należy tylko uważać na to jak jest przygotowywane i w jakich jest ilościach. Dozwolone są nawet rzeczy, typu lody, ciasta, słodycze, ale o tym później.

Nie jest także trudno zdrowo się odżywiać. Na początku może być ciężko zrezygnować z niektórych nawyków, ale robiąc stopniowo małe zmiany można się przyzwyczaić. Konsekwencja zostanie nagrodzona w postaci zdrowszej i lepiej wyglądającej sylwetki. Zauważysz także podniesienie poziomu energii i samopoczucia. Zdrowe żywienie na pewno Ci się spodoba.

Jednym z największych wyzwań w zdrowym odżywianiu jest zastąpienie dotychczasowych produktów ich zdrowszymi odpowiednikami. Poniżej podam kilka przykładów jak to można zrobić. Z nimi nauczysz się jak jeść zdrowo.

1. Zastąp majonez musztardą, wtedy kiedy się da. Uważaj na odtłuszczony majonez, bo jest nafaszerowany cukrem. Lepiej jest wtedy wybrać musztardę.

2. Zastąp zwykłe pieczywo tym pełnoziarnistym, pełnym błonnika. Staraj się unikać produktów z przetworzonymi ziarnami, bo tracą one błonnik, który jest niezbędny dla zachowania szczupłej sylwetki.

3. Wybieraj białe, chude mięso (np. pierś kurczaka lub indyka) zamiast wieprzowiny lub innych tłustych odpowiedników.

4. Staraj się jeść nie przetworzone mięso (np. grilowane steki lub piersi drobiu) zamiast przetworzonego (np. kiełbasy, wędliny). Te drugie mają w sobie na ogół dużo tłuszczu i innych dodatków.

5. Zmień metody przyrządzania. Zamiast smażenia mięsa, spróbuj je piec, grilować lub gotować. Tak będzie dużo zdrowiej i mniej kalorycznie.

6. Pij dużo wody, ograniczaj wszystkie słodzone i gazowane napoje. Staraj się je zastępować zwykłą wodą lub sokiem z warzyw, ewentualnie sokiem owocowym (ale nie kupowany sok z kartonu, tylko naturalny, wyciskany z samych owoców). Zielona lub czerwona herbata też jest dobra. Kawę tylko w minimalnych ilościach i bez śmietanek lub tłustego mleka.

7. Sosy do sałatek zastąp oliwą z oliwek. Jest ona dużo zdrowsza, a dobre tłuszcze w niej zawarte wpływają pozytywnie na sylwetkę.

8. Zamień tłuste sery na ich mniej kaloryczne odpowiedniki (np. serek wiejski, twarożek).

9. Jedz więcej surowych warzyw i owoców. Wybieraj je do posiłków zamiast mniej zdrowych odpowiedników typu: frytki, zasmażki, itp.

10. Gdy masz ochotę przegryźć coś słodkiego to wybieraj owoce. Staraj się jeść jak najmniej słodyczy. Możesz sobie na nie pozwolić od czasu do czasu ( i to w małych ilościach) jako wynagrodzenie za zdrowe odżywianie. Na przykład, jeśli przez 6 dni  w tygodniu jesz zdrowo, to siódmego dnia daj sobie za to nagrodę w postaci słodyczy lub innych przyjemności (np. pizza, chipsy..) Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzać, nie objadaj się nimi cały dzień;)

11. Zmień porcje na mniejsze. Staraj się jeść mniej ale bardziej regularnie. 5-6 mniejszych posiłków dziennie jest lepsze niż 2-3 bardzo duże.

Stosując te wszystkie metody w szybki sposób zauważysz pozytywne zmiany w swojej sylwetce i w swoim stanie zdrowia. Polecam się ich trzymać, bo są łatwe do zastosowania, a bardzo pozytywnie na nas wpływają. Oprócz nich jest oczywiście jeszcze mnóstwo innych sposobów na zdrowe odżywianie. Aby je poznać polecam zapisać się na mój newsletter, w którym zdradzam jeszcze więcej przydatnych informacji na ten temat.

*  Twój adres e-mail:

Co myślisz?

*

*  Twój adres e-mail: