6 powodów dlaczego nie możesz schudnąć.

Czasami zdarza się tak, że mimo przestrzegania wszystkich zaleceń dotyczących odchudzania, nie możemy zrzucić wagi. Możecie przeliczać kalorie, chodzić na siłownię, jeść według diety ale rezultatów nie będzie widać, albo będą bardzo małe. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być kilka, trudno jednoznacznie określić dlaczego tak jest. Te najpowszechniejsze pokażę wam poniżej. Sprawdźcie czy czasami to nie one odpowiadają za wasze słabe wyniki z odchudzaniem.

Powód pierwszy – zjadasz to co spalasz.

Jednym z głównych powodów dla których nie możesz pozbyć się nadwagi jest nadmiar spożywanych kalorii. Bardzo często jest tak, że źle szacujemy ich ilość. Myślimy, że jemy ich mniej, i że spalamy więcej, niż jest to w rzeczywistości. Przez to nie możemy zrzucić ani kilograma. Czasami ludzie myślą na przykład, że skoro ćwiczą to mogą sobie pozwolić na ekstra deser lub ekstra porcję. Zapominają o tym, że ćwiczą aby spalić kalorie, a nie po to aby móc więcej jeść. Bez spalania ich nadmiaru nie da się pozbyć zbędnych kilogramów. Odpowiednie odżywianie powinno być przestrzegane cały czas, jeśli zależy wam na utracie wagi. Możecie zjeść więcej, ale wtedy musicie zadbać o dodatkowe spalenie tych kalorii. Tylko połączenie tych dwóch elementów (ćwiczenia + odpowiednie odżywianie) przynosi oczekiwane rezultaty.

Powód drugi – złe odżywianie.

Ludzie błędnie uważają, że stosowanie restrykcyjnej diety pozwoli im zrzucić wagę. Przekonują się jak bardzo byli w błędzie dopiero po kilku tygodniach katorgii z tym związanej. Głodzą się myśląc, że to najlepsze rozwiązanie. A w cale tak nie jest. Powinno się jeść regularnie, aby utrzymać wysoki metabolizm. To dzięki niemu, w głównej mierze, spala się zbędne kalorie i pozbywa się nadmiaru tłuszczu. Do tego także należy uważać co się je, aby utzymywać na niskim poziomie hormony odpowiedzialne za tycie. Wiedza na ten temat decyduje o tym jak skutecznie będziecie walczyć z nadwagą. Jeśli jeszcze jej nie posiadacie to nie martwcie się. Wszystko znajdziecie w moim darmowym newsletterze, na który możecie zapisać się klikając tutaj.

Powód trzeci – stosujecie jedno rozwiązanie.

Poleganie przy odchudzaniu tylko na aktywności fizycznej lub przestrzeganiu diety przynosi marne efekty. Nie wystarczy tylko więcej się ruszać lub jeść mniej. Dlaczego tak jest, wiecie już z poprzednich dwóch punktów. Aby widzieć szybkie i trwałe efekty należy stosować te metody jednocześnie. Tylko odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna dają najlepsze rezultaty. Pamiętajcie o tym, a szybko zauważycie jak pozbywacie się nadmiaru kilogramów.

Powód czwarty – brak konsekwencji i silnej woli.

Wszyscy wiemy jak ciężko jest być konsekwentnym w swoich postanowieniach. Przykładem mogą być chociażby postanowienia noworoczne. Ile osób zrealizowało je kiedykolwiek w 100%? Myślę, że na ogół kończyło się tak samo, mówiliście sobie: “następnym razem….”. Czy to nie brzmi znajomo? Na pewno było tak w moim przypadku. Działo się tak zawsze jeśli czegoś na prawdę nie chciałem. W momencie gdy czegoś zapragnąłem z całego serca i odpowiednio się do tego nastawiłem, to się udawało. W ten sposób rzuciłem bez problemu palenie papierosów po 8 latach nałogu (bez plastrów i innych wspomagaczy). A ostatnio zrzuciłem wiele zbędnego tłuszczu, bo zapragnąłem płaskiego brzucha. Dzięki skoncentrowaniu mojego nastawienia na osiągnięcie celu bez problemu chodzę regularnie na siłownię i odżywiam się zdrowo. Czasami zdarzają się gorsze dni, ale ta wewnętrzna siła pozwala mi być konsekwentnym. To może więc być przyczyną braku rezultatów. Możecie ćwiczyć i przestrzegać diety, ale macie chwile słabości. Poddajecie się pokusom i niwelujecie efekty poprzez lenistwo lub łakomstwo. Mogą to być tylko jednodniowe słabostki, ale to wystarczy aby zniweczyć to co już udało się osiągnąć. Aby mieć więc silniejszą wolę wyznaczcie sobie realistyczne i osiągalne cele, tak aby nie zniechęcały zbyt szybko. Do tego nastawcie się na zdrowsze i mądrzejsze odżywianie. Dzięki temu będzie wam łatwiej wytrwać i osiągnąć cel. Dzięki konsekwencji nie będziecie musieli długo czekać na wyniki, zobaczycie że się opłaca.

Powód piąty – złe mierzenie efektów.

Osoby zaczynające przygodę z siłownią mają bardzo często zwyczaj mierzenia efektów swojej pracy już po pierwszym treningu. Wchodzą na wagę sprawdzić ile kilogramów stracili po 10 minutach biegu, lub mierzą obwód bicepsa o ile urósł. Bardziej doświadczone osoby takie zachowanie doprowadza do śmiechu. Wiedzą one, że efekty tak łatwo nie przychodzą. Jeśli po godzinnym treningu zauważycie, że waga spadła o pół kilo, to jest to prawdopodobnie spowodowane tylko utratą wody, którą wypociliście. Nie ma co się jeszcze ekscytować zbyt wcześnie. Na rezultaty należy poczekać. Inaczej może to wyglądać z kolei w dłuższym okresie. Jeśli mimo regularnego ćwiczenia nie widać aby waga spadała, to może się tak dziać, bo tłuszcz jest zastąpiony przez mięśnie, które są od niego cięższe. Jeśli chudniecie i ogólny wygląd sylwetki się poprawia, a waga ciągle wskazuje tyle samo, lub nawet zwiększa się, to jest to dobry znak. Spowodowane jest to utratą tkanki tłuszczowej i przyrostowi masy mięśniowej.

Powód szósty – problemy ze zdrowiem.

Jeśli żaden z poprzednich 5 powodów was nie dotyczy, a mimo wszystko nie możecie pozbyć się nadwagi, to problem może być bardziej skomplikowany. Może to oznaczać problemy zdrowotne związane z tarczycą, wątrobą lub jakimiś zaburzeniami hormonalnymi. Samo spalanie nadmiaru kalorii może wtedy nie wystarczyć. Warto w takim przypadku skonsultować się z lekarzem i zrobić sobie odpowiednie badania.

*  Twój adres e-mail:

Komentarze

  1. MIranda napisał:

    Ja jadłam jeszcze rukole i fasolke szparagową, pomagają schudnąć też

Co myślisz?

*

*  Twój adres e-mail: