Jeśli jesteś zapisany na mój newsletter, to na pewno już wiesz jak ważne jest zdrowe i mądre odżywianie w procesie gubienia brzucha. Wiesz także, że jedną z głównych zasad odchudzania jest jedzenie mniejszej ilości kalorii niż nasz organizm potrzebuje do funkcjonowania. Jak więc o to zadbać?
Na początku może się to wydawać nie takie proste. Na szczęście jest to łatwe do zastosowania. To ile kalorii dziennie zjemy zależy tylko od nas i można to kontrolować. Poniżej podaję przykład kilku sposobów dzięki którym będzie to możliwe.
1. Przeżuwaj dokładniej – delektuj się każdym kęsem, nie jedz zbyt szybko, bo wtedy łatwiej jest o objadanie się. Im wolniej jesz tym łatwiej stwierdzisz kiedy jesteś najedzony. Jedząc szybko nie dajesz swojemu organizmowi możliwości poinformowania Cię na czas, że już mu wystarczy.
2. używaj mniejszych talerzy – jeśli masz problem z kontrolowaniem porcji jakie jesz, spróbuj następnym razem użyć mniejszego talerza lub miski. Dzięki temu danie będzie wyglądać na duże i nie będzie cię kusić do przepełniania go. Aby to udowodnić przeprowadzono eksperyment, w którym podano wybranej grupie osób, różnego rodzaju miski i poproszono je o nałożenie sobie lodów. Ci z większymi miskami nakładali około 30% więcej.
3. kontroluj porcje – jeśli jesteś na przyjęciu i jest “szwedzki stół” to nie podjadaj prosto z misek lub talerzy, bo ciężko wtedy kontrolować ilość zjedzonych przekąsek. Postaraj się nakładać tylko tyle ile ci wystarczy na mniejszy talerz. W ten sposób będziesz mieć większą kontrolę nad jedzeniem.
4. zapisuj to co jesz – prowadzenie notatnika to bardzo skuteczny sposób. Dzięki zapisywaniu tego co jesz jest się bardziej świadomym ilości konsumowanego pożywienia. Łatwiej wtedy planować na ile jeszcze można sobie pozwolić danego dnia. Ważne jest aby nie pomijać żadnej, nawet najmniejszej przekąski. Takie zapisywanie może nawet pomóc w przyszłości z analizą naszych postępów z odchudzaniem. Jeśli nie możemy schudnąć to będzie wtedy widać dlaczego.
5. zachowuj odpowiednie proporcje – częstym błędem jest nakładanie na talerz najpierw tego co się lubi najbardziej. I bardzo często jest to coś najmniej zdrowego. Przygotowywanie swojego posiłku zaczynaj od warzyw. Nimi napełnij najpierw pół talerza, połowę tego co zostanie uzupełnij białkiem (chude mięso, ryby itp.), a resztę “dobrymi” węglowodanami (np. brązowy ryż).
6. jedz białko – upewnij się, że każdy posiłek lub przekąska składa się po części z białka. Jest ono wolniej trawione, dzięki czemu czujemy się bardziej najedzeni. Białko jest też niezbędnym elementem w procesie odchudzania więc daje to podwójną korzyść.
7. pij dużo wody – bardzo często nasze pragnienie jest mylone z poczuciem głodu. Należy więc regularnie dostarczać sobie płyny aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Dobrze jest przed jedzeniem wypić szklankę wody bo wtedy zapełnia się dodatkowo żołądek i ogranicza ilość zjadanego pożywienia.
[hcshort id=”8″]
Magda napisał
W jakim czasie po przebudzeniu należy zjeść śniadanie, by miało sens? Niestety jestem jedną z tych osób, które wolą pospać 10 min dłużej niż zjeść śniadanie. Ale jem posiłek zaraz po przyjściu do pracy – czyli jakieś 2h po przebudzeniu.
michal napisał
Może być 2 godziny po przebudzeniu, nawet jest to wskazane jeśli ktoś myśli o odchudzeniu się. Generalnie to kiedy będziemy jeść nie ma takiego znaczenia jak to ile będziemy jeść w trakcie dnia. Jeśli zachowa się odpowiedni umiar kaloryczny (nie jeść więcej niż organizm potrzebuje) to sylwetka pozostanie szczupła.