Czy warto wykonywać ćwiczenia kardio podczas odchudzania?

Istnieje wiele sprzecznych opinii na temat wykonywania ćwiczeń kardio na odchudzanie. Jedni uważają, że jest to najlepszy sposób na pozbycie się tkanki tłuszczowej, inni z kolei twierdzą że ten rodzaj ćwiczeń jest do tego w ogóle nie potrzebny. Jak to więc wygląda w praktyce?

Analizując zdobyte przeze mnie informacje na ten temat, oraz opierając się na własnym doświadczeniu, mogę stwierdzić, że ćwiczenia kardio nie są najlepszym sposobem na pozbywanie się zbędnej tkanki tłuszczowej, ale mogą usprawnić cały proces odchudzania i warto je wykonywać. Zaraz Ci pokażę dlaczego.

Zanim jednak to zrobię wyjaśnię może co to takiego są w ogóle te ćwiczenie kardio, gdyby ktoś jeszcze tego nie wiedział. Trening kardio to, ogólnie rzecz biorąc, trening odbywający się na umiarkowanej intensywności przez stosunkowo długi czas. Zwany jest także treningiem wytrzymałościowym. Może to być np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze.

Teraz, po krótkim wyjaśnieniu, mogę już przejść do korzyści z wykonywania ćwiczeń kardio, oto one:

– wzmacniają serce oraz cały układ sercowo-oddechowy;

–  przygotowują organizm do obsługi ćwiczeń o większej intensywności (dobre rozwiązanie dla początkujących, którzy w ten sposób powinni przygotować swój organizm do bardziej zaawansowanych ćwiczeń);

– poprawiają ogólną wytrzymałość organizmu;

–  zwiększają efektywność spalania tłuszczu i zdolność magazynowania glukozy w organizmie.

Jak widać wykonywanie treningu kardio przynosi dużo korzyści. Nie jest on może tak efektywny jak ćwiczenia o większej intensywności lub trening siłowy (bo spala się kalorie tylko podczas jego wykonywania), ale ma wiele innych zalet. Warto więc go włączyć do arsenału walki z nadwagą.

Aby miał jak najbardziej pozytywny wpływ na nasze odchudzanie powinno się go stosować najlepiej zaraz po wykonanym treningu siłowym lub po treningu o wysokiej intensywności. Nigdy nie wykonuj ćwiczeń kardio przed tymi treningami bo w ten sposób spowodujesz zużycie glikogenu, co w konsekwencji może doprowadzić do spalania mięśni zamiast tłuszczu.

 

Komentarze

 1. Kamila Cynowska napisał:

  Witam, chciała bym się zapytać o ćwiczenia typu kardio, podobno znacznie przyspieszają metabolizm organizmu przez co łatwiej zrzucić kilogramy, czy jednak mogą być one w jakiś sposób szkodliwe dla zdrowia? Bardzo proszę o odpowiedź czy tak warto regularnie ćwiczyć? Bo już słyszałam o nich podzielona zdania i sama nie wiem co jest prawdą.

  • michal michal napisał:

   Zwykłe ćwiczenia kardio (te o małej intensywności) znacznie nie przyspieszają metabolizmu, spalają kalorie głównie podczas ich wykonywania. Najlepsze na przyspieszenie metabolizmu są ćwiczenia siłowe bo one rozwijają mięśnie które zużywają więcej energii. Przez to metabolizm jest także większy. Innymi ćwiczeniami, które zwiększają metabolizm są krótkie intensywne ćwiczenia takie jak HIIT lub Tabata. Po ich wykonaniu organizm spala dodatkowe kalorie jeszcze przez kolejne 24 godziny.

 2. majkel napisał:

  Moim zdaniem całkiem przyjemnie wytłumaczone, zwłaszcza dla takich laików jak ja. osobiscie trenuje cardio, ale tylko po to, by przygotować się do porządnych hiitow;) pozdrawiam

Co myślisz?

*

*  Twój adres e-mail: