Sposoby motywowania się

Jednym z głównych problemów stojących na drodze do upragnionej sylwetki jest brak motywacji. To ona decyduje o tym czy uda nam się osiągnąć wyznaczony cel czy szybko z niego zrezygnujemy. Dlatego jeśli chcesz w końcu pozbyć się na dobre tych kilku zbędnych kilogramów musisz o nią zadbać aby była zawsze na wysokim poziomie.

Metod, które Ci w tym pomogą jest bardzo wiele. To jak będą one jednak działały zależy już od Twoich indywidualnych preferencji. Każdy ma inne priorytety i inne rzeczy są dla nas ważne. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów motywowania się, które są stosowane przez osoby odchudzające się. Możesz je wypróbować na sobie, może  akurat któryś z nich zadziała wystarczająco silnie aby zapewnić Ci wytrwałość w drodze do upragnionej sylwetki. Oto one.

Prowadź zapiski swoich postępów – jest to bardzo prosta ale za razem bardzo skuteczna metoda. Polega na zapisywaniu wszystkich swoich osiągnięć i skupieniu się na ich poprawianiu. Bez robienia tego trudniej jest śledzić robione postępy i można ich nie zauważyć. Brak widocznych wyników może z kolei doprowadzać do zniechęcenia. Mierz więc wszystko, co chcesz u siebie poprawić: wagę, tkankę tłuszczową, poziom cukru we krwi, obwód talii, cokolwiek na czym Ci zależy. Dzięki temu będziesz na bieżąco widzieć swoje postępy i to Cię zmotywuje.

To samo dotyczy się regularnego ćwiczenia. Zapisuj swoje osiągnięcia i staraj się je poprawiać co tydzień lub dwa. Niech to będzie na przykład więcej wykonanych powtórzeń w tym samym czasie, większy podnoszony ciężar, cokolwiek. Ważne jest aby dążyć do poprawiania regularnie swoich wyników.

Rób sobie zdjęcia – czasami nie zdajemy sobie do końca sprawy z tego jak wyglądamy. Dopiero zobaczenie siebie na zdjęciu pozwala nam to sobie uzmysłowić. Te zdjęcia z wakacji, na których wszystko widać, otwierają nam oczy i mówimy sobie: dość, pora w końcu coś z tym zrobić. Jest to moment zwrotny, który decyduje o tym, że zdobywamy wewnętrzną motywację. Zrób więc sobie zdjęcie, na którym będzie dobrze widać te mankamenty w Twoim wyglądzie które chcesz zmienić (najlepiej w samej bieliźnie). Będzie to Twój punkt zwrotny, od którego rozpoczniesz transformację swojej sylwetki. Powieś je następnie w jakimś widocznym miejscu tak aby móc je widzieć kilka razy dziennie. Wykonuj takie zdjęcia regularnie (co 2-3 tygodnie) i wieszaj je obok tego pierwszego. Będziesz w ten sposób monitorować postępy i napędzać się do dalszej pracy nad sobą.

Wciśnij się w swoje stare ubrania – jeśli masz jeszcze jakieś swoje ulubione ubrania, które są na Ciebie za małe, to przymierz je i postanów sobie, że z powrotem się w nie zmieścisz. Może to być ulubiona para dżinsów lub coś innego. Ważne jest, żeby było to coś na czym będzie Ci zależało. Dzięki temu określisz sobie jasny cel, który będziesz realizować bo będzie Ci na nim zależało. Takie emocjonalne podejście do problemu może być właśnie tym czego Ci brakuje.

Przeglądaj się w lustrze, nago – osoby nie do końca zadowolone ze swojego wyglądu nie lubią często przeglądać się w lustrze. Jest tak ponieważ wpływa to na nie depresyjnie i raczej wolą tego unikać. W brew pozorom jednak to może być właśnie dobra metoda  na zmotywowanie się. Jeśli nie podoba Ci się Twój odstający brzuch to przeglądaj się często w lustrze, i to bez ubrania, tak aby było widać wszystkie niedoskonałości. Dzięki temu w końcu osiągniesz punkt krytyczny swojego niezadowolenia który zmusi Cię w końcu do dokonania zmiany. Taki moment zwrotny, wywołany niezadowoleniem, może być trwałym bodźcem utrzymującym motywację na wysokim poziomie.

Określ jasno swój cel – wyznaczenie celu decyduje często o odniesieniu sukcesu. Jeśli wiesz dokładnie do czego dążysz to łatwiej jest to osiągnąć. Określ więc konkretnie jak bardzo chcesz poprawić swoją sylwetkę. Niech to nie będzie tylko coś ogólnego w stylu: chcę zrzucić brzuch. Określ konkretny rozmiar, np. 60 cm w talii. Tak określony cel rozbij następnie na mniejsze cele (np. centymetr mniej co miesiąc) i realizuj je po kolei. W ten sposób będziesz na bieżąco widzieć postępy i małymi kroczkami osiągniesz w końcu to co chcesz. Taki sposób działania znacząco zwiększa motywację i jest łatwy do zastosowania (bo mniejsze cele wydają się bardziej realistyczne do osiągnięcia).

Jeśli chcesz dokładniej poznać ten sposób motywowania się to polecam kurs 7 dni transformacji w którym pokazuję dokładnie jak skutecznie wyznaczyć sobie cel i jak go osiągnąć.

Skoncentruj się na pozytywnym myśleniu – poziom motywacji bardzo często zależy od naszego nastawienia. Jeśli Twoje myśli będą skoncentrowane na korzyściach osiąganych dzięki regularnym ćwiczeniom i zdrowemu odżywianiu, to łatwiej będzie o nie zadbać. Jeśli będziesz tylko ciągle narzekać, że nie masz czasu lub, że jesteś znowu zmęczony, to bardzo łatwo o złamanie swojej silnej woli i poddanie się. Z takim nastawieniem trudno będzie coś osiągnąć. Zamiast tego myśl o tym jak dobrze się czujesz po ćwiczeniach i zdrowym odżywianiu.

Bądź wzorem do naśladowania – pomyśl czy Twoje zachowanie wpływa na kogoś z Twojego otoczenia. Może to są dzieci, partnerka, koledzy lub ktoś z rodziny. Będąc dla nich przykładem możesz wywierać na nich większy wpływ niż używając tylko słów. Jeśli chcesz na przykład przekonać dzieci do tego żeby jadły więcej warzyw lub zachęcić partnera do aktywności fizycznej, to sam zacznij to robić. Dając im dobry przykład szybciej ich do tego przekonasz, a wiedząc że musisz być wzorem zwiększysz swój poziom motywacji. Ta metoda motywowania jest bardzo skuteczna bo  daje silny powód do tego aby wytrwać w swoim działaniu.

Działanie w grupie – nic tak nie motywuje jak pozytywne oddziaływanie innych osób. Znajdź sobie partnera, który wspomoże Cię w chwilach słabości lub zachęci gdy będzie taka potrzeba. Jeśli nie masz nikogo takiego bliskiego (przyjaciela, partnerki itp.), kto by to zrobił, to poszukaj tej osoby w innym miejscu. Idealnym miejscem do znalezienia kogoś takiego są różnego rodzaju kluby zainteresowań, siłownie, stowarzyszenia. Może to być nawet jakaś strona internetowa skupiająca ludzi o podobnych zainteresowaniach lub grupa na facebooku. Cokolwiek, byle tylko znalazły się tam osoby mające tak jak i ty podobne zainteresowania i cele. Takie działanie zapewni Ci odpowiednie wsparcie. Zawsze znajdzie się wtedy ktoś, kto podniesie na duchu jeśli będzie taka potrzeba. Pamiętaj tylko aby się odwzajemniać, żeby nie być tylko  taką osobą co stoi z boku i nic nie  wnosi pozytywnego do tej społeczności. Udzielaj się w grupie, bądź pomocny jeśli możesz, nawiązuj więzy z innymi członkami. Twoja motywacja będzie wtedy nie do złamania.

Zorganizuj się – czasami brak motywacji  wynika z braku jasno określonego sposobu działania. Gdy nie wiemy co i jak robić to łatwiej  jest się poddać i z tego zrezygnować. Dlatego właśnie proces gubienia brzuszka powinno się odpowiednio zaplanować. Zaplanuj więc wszystko co się da.  Zrób sobie rozpiskę treningów: kiedy, o jakiej porze, jakie ćwiczenia, ile czasu na to poświęcisz. Zaplanuj sobie jadłospis: co musisz kupić, co będziesz jeść w danym tygodniu i każdego dnia, o której godzinie. Takie precyzyjne określenie swojego działania bardzo  ułatwi Ci wytrwanie w nowych nawykach i zmotywuje do ich kontynuowania.

Nagradzaj się – regularne nagradzanie się pozwala nie tylko utrzymać motywację ale także przynosi dodatkowe korzyści. Musisz tylko robić to w odpowiedni sposób aby nie przyniosło odwrotne rezultaty. Nie wystarczy zaoferować sobie w nagrodę jakiś przysmak (np. pizzę lub ciacho) za każdym razem jak trochę poćwiczysz. W taki sposób możesz tylko utrudnić sobie gubienie brzucha  i zupełnie się zniechęcić. To musi być coś co otrzymasz dopiero po spełnieniu jakiegoś określonego warunku i najlepiej jakby to było coś co pomoże Ci gubić brzuch. Dobrym przykładem takiej nagrody może być wykupienie sobie profesjonalnych ubrań do ćwiczeń (np. buty, koszulkę itp.) lub sokowirówki do robienia soków z warzyw. Niech to będzie coś co by się przydało podczas odchudzania, ale normalnie byś sobie tego nie kupił. Nagrodę taką zafunduj sobie  jeśli spełnisz jakieś określone warunki, na przykład będziesz ćwiczyć regularnie co drugi dzień przez miesiąc lub unikniesz jedzenia słodyczy przez jakiś czas.

Zostań ekspertem – nie musisz mieć żadnego tytułu naukowego, ani studiować przez wiele lat aby móc  skorzystać z tej metody. Wystarczy jeśli poświęcisz na poszerzanie swojej wiedzy tylko odrobinę swojego wolnego czasu. Może to być na przykład przeczytanie jakiegoś jednego lub dwóch artykułów dziennie na temat właściwego odżywiania lub ćwiczeń. Interesowanie się tymi tematami na co dzień sprawi że będziesz poznawał je coraz lepiej. Po pewnym czasie będziesz znał je już na tyle dobrze aby móc tą wiedzę modyfikować i dopasowywać do  własnych potrzeb. Będzie Ci wtedy łatwiej osiągnąć cel i cały proces będzie sprawiał Ci większą przyjemność. Zobaczysz, że nie jest to takie skomplikowane jakby się mogło wydawać.

Polecam wszystkim tą metodę do zastosowania bo zdobyta wiedza przyda się na całe życie. To, że czytasz ten artykuł świadczy o tym, że podświadomie korzystasz już z tej metody. Powinieneś więc także zapisać się na mój newsletter, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, i czytać go regularnie. Dzielę się w nim nie tylko podstawową wiedzą ale także bardziej zaawansowanymi metodami. Możesz więc zdobyć z niego dużo cennych informacji.

To już wszystkie metody, które chciałem Ci pokazać. Są one wszystkie bardzo proste do zastosowania, można natychmiast zacząć ich używać. Jeśli więc brakuje Ci motywacji to wybierz sobie któreś z nich i je wypróbuj na sobie. Podziel się później z nami swoim doświadczeniem, czy udało Ci się zmotywować czy nie. A może znasz jeszcze jakieś inne sposoby które działają?

Zachęcam do zostawienia komentarza na ten temat pod tym wpisem. Niech także inni czytelnicy skorzystają z Twoich doświadczeń.

Komentarze

  1. halina napisał:

    wszystkie w/w porady są doskonałe……….gratuluję

Co myślisz?

*

*  Twój adres e-mail: