HIIT trening – popularne błędy

Jeśli chce się szybko zrzucić brzuch to HIIT trening musi być jednym z podstawowych rodzajów ćwiczeń, które powinno się w tym celu stosować. Jest tak ponieważ jego główną zaletą jest spalanie dużej ilości  kalorii i to nie tylko podczas jego wykonywania ale także na długo po jego zakończeniu. Takie jego działanie sprawia, że łatwiej jest uzyskać dzięki niemu deficyt kaloryczny, który jest niezbędny do spalania tkanki tłuszczowej zalegającej na brzuchu.

Aby jednak HIIT trening przynosił pożądane rezultaty musi być wykonywany w prawidłowy sposób. Poniżej znajdziesz kilka powszechnych błędów z nim związanych. Ich uniknięcie pozwoli Ci wykorzystać jego pełny potencjał.

Błąd 1. Zbyt długi trening.

Jeśli HIIT trening zajmuje Ci więcej niż 30 minut to znaczy, że jest źle wykonywany. Prawdopodobnie jego intensywność nie jest odpowiednio duża. To co czyni ten rodzaj treningu wyjątkowym to jest właśnie jego intensywność. Bez niej nie zmusisz organizmu do odpowiedniego wysiłku i nie osiągniesz optymalnego efektu spalania tkanki tłuszczowej.

Błąd 2. Wykonywanie go dla zwiększenia mięśni.

Jeśli Twoim celem jest budowanie masy mięśniowej to HIIT trening nie jest dla Ciebie. Intensywny trening interwałowy służy przede wszystkim do spalania tkanki tłuszczowej i rzeźbienia sylwetki a nie do przybierania na masie. Jeśli chcesz zwiększyć masę mięśniową to powinieneś skupić się raczej na wykonywaniu treningu siłowego.

Błąd 3. Trenowanie zbyt często.

Porządnie wykonany HIIT trening nie powinien zajmować dużo czasu. Takie krótkie sesje treningowe mogą kusić żeby wykonywać je codziennie, albo nawet kilka razy dziennie (dla osiągnięcia szybszych wyników). Nie powinno się tego jednak robić. Po dobrze wykonanym treningu mięśnie potrzebują czas na regenerację i należy dać im przynajmniej dzień odpoczynku. Jest to ważne z dwóch względów: dzięki temu nie przetrenujesz się i nie doprowadzisz do spalania mięśni oraz zmniejszysz ryzyko wystąpienia kontuzji.

Błąd 4. Brak rozgrzewki lub jej zły wybór.

Chęć szybkiego wykonania treningu może zachęcać do rezygnacji z rozgrzewki. Ten błąd jest bardzo często popełniany i jest najczęstszym powodem kontuzji. Wykonywanie ciężkich, intensywnych  ćwiczeń nie powinno się robić od razu bez odpowiedniego rozgrzania mięśni. Rozgrzewka też musi być odpowiednio dobrana. Nie może to być cokolwiek, należy upewnić się że będą rozgrzewane wszystkie te mięśnie, które będą trenowane. Najlepiej jest wykonać te same ćwiczenia co podczas treningu, tylko wolniej i z mniejszym obciążeniem. Takie kilkuminutowe przygotowanie pozwoli lepiej wykonać trening i zminimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji.

Błąd 5. Wpadnięcie w rutynę.

Duża intensywność robionych ćwiczeń czyni HIIT trening wyjątkowym. Takie ich wykonywanie wprowadza pracę serca na wysokie obroty i powoduje większe spalanie kalorii. Aby więc robiąc HIIT osiągać jak najlepsze rezultaty należy sprawić by każdy trening był dla nas odpowiednim wyzwaniem. Musisz co jakiś czas starać się osiągać lepsze wyniki (robić więcej powtórzeń, przebiegać dłuższy dystans w tym samym czasie) podczas jego wykonywania. Jeśli popadniesz w rutynę i będziesz wykonywać za każdym razem te same ćwiczenia, z taką samą intensywnością, to z czasem będziesz osiągać słabsze wyniki. Twój organizm przyzwyczai się i nie będzie to już dla niego takim samym wyzwaniem. Ćwiczenia staną się łatwiejsze do wykonania i praca serca nie będzie już wymagała działania na wyższych obrotach.

To już wszystkie błędy, na które chciałem zwrócić uwagę. Postaraj się ich uniknąć a HIIT trening przyniesie Ci szybkie i niesamowite rezultaty. A jeśli myślisz, że są jeszcze jakieś o których nie wspomniałem to proszę dopisz je w komentarzach pod spodem.

 

Komentarze

  1. Darek Otwórz napisał:

    Błąd 6 Zbytnie obciążanie stawów. Chyba najbezpieczniejszą dla stawów metodą są interwały na rowerku stacjonarnym.

  2. Bogusław napisał:

    Dzień dobry, w czasie treningu hiit zalecane są 15 sekundowe przerwy między wykonywaniem ćwiczeń ja nie wytrzymuje 15 sekund ,przerwa musi wynieść dla mnie 30 sekund , czy przy takich przerwach trening jest skuteczny? trenuje na rowerku stacjonarnym mam 52 lata.

    pozdrawiam Bogdan

Co myślisz?

*

*  Twój adres e-mail: